Ένα καλό ημίχρονο και Εργοτέλης-Απόλλων 2-2

Με όλα τα γκολ να μπαίνουν στο πρώτο μέρος, Εργοτέλης και Απόλλων Σμύρνης έμειναν στο 2-2 στο Παγκρήτιο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ Μπαντιμπανγκά στο 16′, αλλά η ομάδα της Αττικής ισοφάρισε δύο λεπτά μετά με τον Πετρόπουλο. Στο 43′ μάλιστα ο ίδιος παίκτης έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, όμως στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Πελέ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έφερε το ματς στα ίσια για τους Κρητικούς.

Στο δεύτερο μέρος κυριάρχησαν τα σκληρά μαρκαρίσμτα, ο ρυθμός έπεσε και στο 72′ ο προπονητής του Απόλλωνα Λόρι Σάντσεζ αποβλήθηκε για διαμαρτυρία, όπως και ο προπονητής τερματοφυλάκων του Εργοτέλη, Μιχάλης Ξημεράκης. Στο 90+3 οι Κρητικοί ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Παπαζαχαρία, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

Εργοτέλης: Αθανασίου, Τζανακάκης, Πίτσος, Γιοβάνοβιτς, Μεχία, Καρντόζο (46′ Αναστασάκος), Βερπακόφσκις (55′ Μπρούνο), Μπουχαλάκης (86′ Χαντί), Πελέ, Μπαντιμπανγκά, Διαμαντάκος

Απόλλων Σμύρνης: Τζόρβας, Χατζηζήσης, Δεληζήσης, Κανακούδης, Κόρμπος, Παντελιάδης, Πετρόπουλος (92′ Παπαζαχαρίας), Άλβαρεζ, Μίνγκας, Φαρινόλα (81′ Μπάρκογλου), Τσοκάνης