Σημαντικό διπλό για Παλέρμο

Θετική ήταν η επέλαση της Παλέρμο στο Φρίουλι καθώς επικράτησε με 3-1 της Ουντινέζε, με την τελευταία να έχει στη θέση ένα τον Ορέστη Καρνέζη.

Με αυτή τη νίκη, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην 11η θέση (38 βαθμούς), σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που υποχώρησαν στην 14η θέση (34 βαθμούς). Οι παίκτες της Παλέρμο πήραν από νωρίς το προβάδισμα στο 15ο λεπτό με τον Ασράφ Λαζάαρ, έντεκα λεπτά αργότερα ο Ριγκόνι διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του και στο 66′ ήταν η σειρά του Τσότσεφ να χριστεί σκόρερ, ο οποίος έκανε και το 3-0. Το γκολ τιμής για τους γηπεδούχους πέτυχε στο 81′ ο Αντόνιο Ντι Νατάλε.

Οι συνθέσεις:

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Καρνέζης, Σίλβα, Βάγκουε, Ντανίλο, Πίρις (46′ Περικά), Γκιγιέρμε (78′ Αγκίρε), Άλαν, Βιντμέρ, Ντι Νατάλε, Θερό (70′ Μπαντού)

ΠΑΛΕΡΜΟ: Σορεντίνο, Ριζπόλι, Λαζάαρ, Βιτιέλο, Αντζέλκοβιτς, Γκονζάλες, Ριγκόνι, Γιάγιαλο (67′ Μπολτζόνι), Τσότσεφ, Βάσκες (74′ Μπελότι, 84′ Μαρέσκα), Ντιμπάλα