Match of the day: Ολυμπιακός – Τσουκαρίτσκι στις 22:00

Για 12η συνεχόμενη χρονιά, ο Ολυμπιακός θα συμμετάσχει σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης καθώς η περιπετειώδης πρόκριση επί της Γκενγκ με γκολ του Αλεξανδρόπουλου στις καθυστερήσεις οριστικοποίησε την ευρωπαϊκή παρουσία των ερυθρόλευκων τουλάχιστον μέχρι τον Δεκέμβριο.

Οι Πειραιώτες, καλούνται σήμερα να κάνουν το πρώτο βήμα πρόκρισης κόντρα στην Σερβική Τσουκαρίτσκι για να συμμετάσχουν στους ομίλους του Europa League. Την προηγούμενη Κυριακή στο «Γ. Καραϊσκάκης», ο Ολυμπιακός ξεπέρασε δυσκολότερα από ότι δείχνει το τελικό 2-0 το εμπόδιο του Πανσερραϊκού για την πρεμιέρα της Superleague, παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 5ο λεπτό του αγώνα. Η Τσουκαρίτσκι προέρχεται από αλλαγή προπονητή και απογοητευτικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα (βαριά ήττα με 3-0 από την νεοφώτιστη ΙΜΤ).

Τα facts του αγώνα

•    Τρείς νίκες, 1 ισοπαλία και 2 ήττες είναι ο απολογισμός του Ολυμπιακού κόντρα σε Σερβικές ομάδες.
•    Την τελευταία 5ετία, ο Ολυμπιακός έχει 13 προκρίσεις σε 19 αγώνες νοκ αουτ ανεξαρτήτως διοργάνωσης.
•    Με την εντός έδρας νίκη επί της Γκενκ, οι «Ερυθρόλευκοι» σταμάτησαν το αρνητικό  επτά αγώνων στην Ευρώπη χωρίς νίκη.
•    Τρεις νίκες, 1 ισοπαλία και δύο ήττες είναι τα εκτός έδρας αποτελέσματα της Τσουκαρίτσκι εκτός έδρας σε προκριματικές φάσεις ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

YouTube video player

Οι παίκτες του Πάμε Στοίχημα μπορούν να ποντάρουν, μεταξύ άλλων, στα ακόλουθα ειδικά στοιχήματα για τον αγώνα του Ολυμπιακού.